Najważniejsze cechy nagrobków granitowych

Nagrobek powinien być estetycznie wykonany i trwały – jest to inwestycja na długie lata. W Polsce najczęściej wybierane są modele wykonane z granitu. Jakie są zalety tej opcji i dlaczego jest ona tak często stosowana i polecana przez specjalistów? Sprawdź!

Wysoka trwałość i odporność na zmienne warunki pogodowe w kraju

Granit to skała polimineralna, w której skład wchodzi kwarc, skaleń oraz mika. Jej budowa jawnokrystaliczna sprawia, że poszczególne minerały tworzące granit są widoczne gołym okiem – stąd bierze się  tego materiału. Ta skała magmowa głębinowa charakteryzuje się bardzo wysoką twardością. Jest dzięki temu naprawdę solidna i przede wszystkim odporna na ścieranie oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Sprawia to, że doskonale sprawdza się jako kamień na nagrobki. 

Granitowe pomniki są bardzo odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Jest to istotna cecha w klimacie, jaki panuje w Polsce. Nie straszne im wysokie temperatury i promienie słoneczne, a także temperatura poniżej zera i opady atmosferyczne oraz wysoka wilgotność. Dzięki temu nagrobki z granitu prezentują się naprawdę dobrze o każdej porze roku. 

Szeroki wybór wzorów i kolorów oraz korzystny stosunek ceny do jakości

Kolejnym atutem wyboru granitu na pomnik cmentarny jest fakt, że jest on dostępny w naprawdę wielu kolorach i wzorach. Jego wybarwienie zależy od tego, jaki jest dokładnie skład poszczególnych minerałów, co zapewnia naprawdę dużą różnorodność. Dzięki temu można wybrać materiał o określonej barwie, dopasowanym do gustu i oczekiwań zamawiającego. 

Poza granitem zdarza się, że nagrobki wykonywane są z marmuru lub piaskowca. Ta pierwsza skała jest bardzo szlachetna i uchodzi za luksusową. Należy jednak pamiętać, że jest nie tylko droższa niż granit, ale też mniej odporna na zmienne warunki atmosferyczne i inne uszkodzenia. To samo dotyczy piaskowca. Granit pod względem stosunku jakości do ceny wypada najkorzystniej, dlatego jest najszerzej wykorzystywany i najczęściej polecany.