Wielka Brytania w żałobie po stracie królowej Elżbiety II. Król Karol III przemówi do całego narodu

W wieku 96 lat zmarła dobrze, każdemu znana królowa Elżbieta II. Czas i po jej śmierci również wiąże się ze zmianami dla całego Zjednoczonego Królestwa. Na ów piątek zaplanowano już orędzie księcia Karola, który i po raz pierwszy przemówi do swoich Brytyjczyków jako Karol III.

Śmierć Królowej Elżbiety II

Wyjątkowe to też i przedpołudnie a dokładnie o godzinie 10 ma, zamiar zabrać, się Rada Akcesyjna, która również ogłosi Karola nowym królem. Później około godziny 15:30 nowa brytyjska premier Liz Truss i również wszyscy ministrowie wezmą takowy udział w audiencji u nowego króla. Wszystkie prace nad parlamentem zostaną również zawieszone aż na 10 dni. Tak poinformował BBC.

Na ten dzień zaplanowano również takie też i przemówienie Karola III, które będzie jednocześnie jego pierwszym orędziem w tej nowej roli. Według informacji z portalu https://www.prawicowi.pl/, po wystąpieniu monarchy brytyjski rząd złoży mu również przysięgę wierności w takt 41 salw armatnich.

Kiedy odbędzie się pogrzeb królowej?

Kolejne jednak i dni będą dla nowego króla bardzo intensywne. Zgodnie ze wszystkimi zasadami, jakie zostały, przyjęte w operacji London Bridge będzie musiał, się on udać w taką podróż po Zjednoczonym Królestwie. Karol zatrzyma się w Edynburug, Belfaście, Caridiff, gdzie również weźmie udział w nabożeństwie żałobnym, ale i wraz z innymi to przywódcami uczci pamięć swojej mamy królowej Elżbiety II.

Ministrowie jeszcze nie ogłosili, kiedy będzie pogrzeb, choć wiadomo jest tylko tyle, że wkrótce mają go ogłosić i już jest wiadome, że w dzień pogrzebu będzie dniem wolnym od jakiejkolwiek pracy.

Koronacja króla Karola III

Co również jest tutaj dużą ciekawostką. Karol przejął niezwłocznie władze po śmierci królowej Elżbiety II, jednak koronacja odbędzie się dopiero kilka miesięcy później. Data ta w ogóle nie jest żadnym przypadkiem. Protokół Wielkiej Brytanii przewiduje bowiem, że wstąpienie nowego władcy na tron ma być też i dniem radosnym, dlatego musi odbyć się po zakończeniu żałoby przez całe państwo.