Sprawdzenie numeru VIN – jakie informacje o samochodzie można uzyskać?

Przed zainwestowaniem pieniędzy w samochód używany warto skontrolować indywidualny numer VIN, w którym zawarte są pewne szczegółowe informacje na temat pojazdu. Pozwala to sprawdzić czy samochód jest zgodny z dokumentacją do niego dołączoną oraz skontrolować jego historię.

Jakie informacje zawiera numer VIN?

Indywidualny numer VIN każdego samochodu zawiera pewne informacje zakodowane przez producenta. Numer znajduje się na samochodzie, gdzie umieszczono go podczas produkcji, a także w dowodzie rejestracyjnym. Każdy numer składa się z trzech odrębnych części, w tym siedemnastu znaków liter lub cyfr. Numer VIN informuje o szczegółowych danych technicznych, typie oraz modelu samochodu, a także lokalizacji produkcji auta. Sprawdzając podczas oględzin numer VIN można od razu skontrolować zgodność wyposażenia, mocy silnika oraz rodzaju nadwozia z deklarowanymi przez producenta. Brak poszczególnych elementów wyposażenia lub niezgodny typ silnika to jednoznaczny sygnał ostrzegawczy przed zakupem takiego samochodu. W przeszłości mógł on bowiem brać udział w poważnym wypadku mimo przeciwnym deklaracji aktualnego właściciela.

Jak rozszyfrować numer VIN?

Istnieją specjalne programy, które pozwalają każdemu sprawdzić część danych zakodowanych w indywidualnym numerze VIN. Do zdekodowania pełnego numeru należy zamówić obszerny i bardzo szczegółowy raport za niewielką opłatę. Kupując używany samochód oraz inwestując w niego zaoszczędzone pieniądze warto wydać nieco więcej na szczegółowe sprawdzenie wyposażenia oraz historii. Pozwoli to uniknąć zakupu felernego modelu, który między innymi mógł być poważnie uszkodzony w wyniku kolizji bądź wypadku. Stacja ASO oprócz dokładnego dekodowania numeru VIN może również przygotować kosztorys spodziewanych napraw w przypadku zakupu konkretnego samochodu. Pozwala to dokonać świadomej i odpowiednio przemyślanej decyzji bez ryzykowania pieniędzy kupując samochód o wątpliwej historii.