Dwa rodzaje folii na worki do śmieci

Do selekcji i przechowywania odpadów w warunkach domowych, w różnego rodzaju lokalach, warsztatach i firmach, powszechnie stosuje się foliowe worki na śmieci. To tanie i zaskakująco trwałe opakowania o uniwersalnym charakterze, zwykle przystosowane do bezpiecznego i wygodnego przechowywania różnych frakcji odpadów, które zwiększają higienę, chroniąc wnętrza pojemników na śmieci przed zabrudzeniem. W sprzedaży znaleźć można różne wersje foliowych worków, w tym wykonane z folii HDPE i LDPE.

Worki z folii polietylenowej

Do produkcji wszelkiego rodzaju torebek foliowych, w tym cienkich, przezroczystych zrywek i zdecydowanie mocniejszych reklamówek, które zwykle dekorowane są barwnym nadrukiem, najczęściej wykorzystuje się polietylen. Jest to jedno z najbardziej rozpowszechnionych i uniwersalnych tworzyw sztucznych o szerokim spektrum zastosowań. Folia polietylenowa jest m.in. bazą do produkcji worków na śmieci. Na rynku znaleźć możemy dwie wersje tego typu worków. Jedne produkowane są z taniej, ale niestety stosunkowo cienkiej folii HDPE, a drugie z wyraźnie od niej mocniejszej i bardziej rozciągliwej folii LDPE. Folie HDPE charakterystycznie szeleszczą i są nierozciągliwe. Produkowane z nich worki na śmieci są jednak dość wytrzymałe, a przy tym przystępne cenowo. Atrakcyjniejsze wizualnie są worki produkowane z folii LDPE. Mają błyszczącą powierzchnię, są gładkie i przyjemne w dotyku oraz rozciągliwe. Mają mniejszą odporność, ale ze względu na dużą elastyczność trudniej jest je rozerwać.

Zastosowania folii HDPE i LDPE

Do produkcji wytrzymałych worków na odpady wielkogabarytowe, na przykład na gruz, wykorzystuje się niemal wyłącznie folię LDPE. Co prawda gęstość tego typu folii jest mniejsza niż folii HDPE, ale ze względu na większą grubość i rozciągliwość, tego typu materiał lepiej sprawdza się w produkcji worków charakteryzujących się dużą pojemnością, przeznaczonych do gromadzenia większych ilości ciężkich odpadów. Małe worki na śmieci lekkie częściej produkowane są z cienkiej i szeleszczącej folii HDPE. Przykładem są worki na odpady biurowe lub śmieci wytwarzane przez gospodarstwa domowe. Pod adresem https://esklep.pesta.com.pl/grupy-towarowe/8000000622/kosze-worki-na-smieci-folia-stretch znaleźć można wiele rodzajów takich worków o pojemności od kilkunastu, do 60l. Do produkcji większych worków, które powinny charakteryzować się dużą wytrzymałością, zdecydowanie częściej wykorzystuje się grubą, rozciągliwą folię LDPE. Z tego typu materiału powstają m.in. worki warsztatowe i na odpady budowlane, na gruz, o pojemności 120, 160, a nawet 240l.