Zmiany w kosztach pobytu w sanatoriach NFZ w 2024 – Czy kuracjusze mogą oczekiwać podwyżek?

Wszyscy dorośli, którzy uzyskali skierowanie do sanatorium finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), muszą być świadomi potencjalnych dodatkowych wydatków. Jakie są szczegółowe koszty dodatkowe w 2024 roku? Czy istnieją pacjenci, którzy mogą liczyć na zwolnienie z tych opłat lub otrzymać pomoc finansową?

Osoba korzystająca z usług sanatorium finansowanego przez NFZ generalnie pokrywa część kosztów zakwaterowania i wyżywienia. Stawki dziennego pobytu są ustalane przez Ministerstwo Zdrowia, które powinno uwzględnić poziom inflacji. Koszty wahają się w zależności od sezonu i standardu pokoju. Sezon „I”, trwający od 1 października do 30 kwietnia, jest tańszy. Cena za pobyt w tzw. sezonie „II”, czyli w okresie wiosenno-letnim od 1 maja do 30 września, jest nieco wyższa.

Aktualne stawki zostały ostatnio zaktualizowane na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z kwietnia 2022 roku. Przepisy stanowią, że Ministerstwo Zdrowia powinno podnieść stawki, jeśli roczna inflacja przekroczy 5%. W zeszłym roku oczekiwano podwyżki, ale władze ministerstwa nie zdecydowały się na jej wprowadzenie.

Czy sytuacja w tym roku będzie inna? Inflacja w ubiegłym roku była również wysoka, co może stanowić powód do podniesienia stawek. Na dzień dzisiejszy (8 marca 2024 r.), stawki pozostają na niezmienionym poziomie. Decyzje w tej sprawie były ogłaszane w poprzednich latach wczesną wiosną, więc być może niedługo dowiemy się więcej o planach Ministerstwa Zdrowia.