Reakcja Radosława Sikorskiego na słowa Papieża Franciszka dotyczące konfliktu na Ukrainie

W odpowiedzi na zeznania byłego pracownika AARO, Davida Gruscha, Kongres otrzymał prezentowany dokument stworzony na podstawie prawa uchwalonego przez parlament. Grusch, w swoim wystąpieniu w Izbie Reprezentantów oraz liczących się wywiadach, wyjawił, że rząd Stanów Zjednoczonych przez wiele lat ukrywał informacje o kontakcie i odkryciu istot poza-ludzkich. Zasugerował również, że rząd ma dostęp do obcych pojazdów i współpracuje z firmami prywatnymi w celu odtworzenia tych technologii.

Papież Franciszek w wywiadzie dla szwajcarskiej telewizji stwierdził, że Ukraina powinna „mieć odwagę wywiesić białą flagę, by negocjować”. Na te słowa natychmiast zareagował Radosław Sikorski, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wyraził swój pogląd mówiąc: „A może, dla równowagi, zachęcić Putina, by miał odwagę wycofać swoją armię z Ukrainy? Pokój zapanowałby natychmiast, bez potrzeby negocjacji”.

Podczas wywiadu Papież Franciszek podkreślał, jak ważne jest negocjowanie w obliczu konfliktu. Zwrócił uwagę na to, że nawet jeśli sytuacja wydaje się być przegrana, ważne jest wykazanie odwagi do negocjacji. Papież zachęcał również do poszukiwania kraju-mediatora w tej sytuacji. Wskazał, że takich krajów jest wiele, w tym Turcja, która zaoferowała swoją pomoc.

Słowa Papieża wywołały szereg komentarzy na całym świecie. Radosław Sikorski również dodał swoje spostrzeżenia na ten temat w niedzielę, proponując alternatywne rozwiązanie: „A może, dla równowagi, zachęcić Putina, by miał odwagę wycofać swoją armię z Ukrainy? Pokój zapanowałby natychmiast, bez potrzeby negocjacji”. Te słowa szefa polskiej dyplomacji zostały opublikowane na platformie X.