Wielu Polaków z niecierpliwością czeka na zwrot podatku za rok 2023 – kluczowe informacje i oczekiwane kwoty

Planując budżet rodzinny, wiele osób z niepokojem wyczekuje informacji dotyczących zwrotu podatku za rok 2023. To dodatkowy zastrzyk gotówki, który może znacząco poprawić sytuację finansową wielu gospodarstw domowych. Najwięcej do zyskania mają rodzice, którzy skorzystali z ulgi na dziecko, ale to nie jedyna grupa, która może liczyć na powrót części środków – emeryci i renciści również będą mieć prawo do dodatkowej kwoty.

Zwrócone pieniądze mogą liczyć tylko ci podatnicy, którzy w ciągu roku płacili zaliczki na podatek. Pierwsza fala zwrotów zacznie się zaraz po rozpoczęciu programu rozliczeń, czyli po 15 lutego 2024 roku. Okres rozliczeniowy za rok 2023 zostanie oficjalnie otwarty tego dnia i potrwa do końca kwietnia tego samego roku.

Największa nadpłata podatku przypada na osoby korzystające z ulgi na dziecko. Jednak emeryci i renciści, którzy zapłacili zaliczki na podatek dochodowy od 13. i 14. emerytury, również będą mogli liczyć na dodatkowe środki. Jest to kolejny rok, kiedy mamy możliwość wyboru pomiędzy złożeniem deklaracji podatkowej tradycyjnie, w urzędzie skarbowym, lub elektronicznie. W przypadku rozliczenia online, warto pamiętać o uwzględnieniu wszystkich ulg, aby maksymalizować potencjalny zwrot.

Podatnicy, którzy złożyli deklarację, powinni spodziewać się zwrotu w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Urzędy mają określone terminy na przeprowadzenie takiego postępowania – maksymalny czas wynosi 45 dni dla rozliczeń elektronicznych (do 1 maja) i 3 miesiące dla innych form (do 16 czerwca).

Mimo braku istotnych zmian w systemie podatkowym w 2023 roku, wielu Polaków z niecierpliwością czeka na zwrot podatku, widząc w nim szansę na poprawę swojej sytuacji finansowej. Zwrot nadpłaconego podatku przeważnie następuje po 30-90 dniach od złożenia zeznania. Niektóre osoby mogą jednak liczyć na jeszcze szybszy proces, jeśli skorzystają z usługi autozwrotu.

Prawo do zwrotu podatku za 2023 rok mają tylko ci podatnicy, którzy regularnie płacili zaliczki. Aby zwiększyć kwotę zwrotu, warto skorzystać z dostępnych ulg i preferencji podatkowych. Warto przypomnieć, że w minionym roku wprowadzono zmiany w uldze na dziecko oraz preferencjach dotyczących rozliczania podatku ryczałtowego przez małżonków.