Poznaj 3 najciekawsze hale sportowo-widowiskowe w Polsce

Hale sportowe i widowiskowe odwiedzamy zazwyczaj nie dla nich samych, a dla wydarzeń, które goszczą. Jednak te obiekty architektoniczne często same zasługują na uwagę, niektóre z nich możemy nawet spotkać w podręcznikach do historii sztuki.

Następnym razem, kiedy wybierzemy się na koncert albo mecz siatkówki, nie zapomnijmy uważnie przyjrzeć się budynkowi, w którym jesteśmy!

Hala widowiskowo-sportowa Olivia w Gdańsku

Ten budynek pochodzi z początku lat 70. i całkiem niedawno przeszedł generalny remont. Architekci zaprojektowali wygląd hali tak, by przypominała statek. Nic dziwnego, Gdańsk to przecież najsłynniejsza nadmorska miejscowość. Co ciekawe, już w dwudziestoleciu międzywojennym zaczęły powstawać budynki w stylu okrętowym, szczególnie w modernistycznej Gdyni.

Charakterystyczne dla tego stylu są zaokrąglone balkony i niewielkie okrągłe okna. Hala w Gdańsku reprezentuje inny styl, ale również nawiązuje do okrętu. W tym budynku odbywają się między innymi mecze hokejowe.

Tauron Arena Kraków

Tauron Arena to największy obiekt tego typu w Polsce. Również jeden z najbardziej nowoczesnych, dlatego to tu często przyjeżdżają na występy największe światowe gwiazdy jak The Cure czy 50 Cent. To na Tauron Arenie odbywały się Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, memoriały Huberta Jerzego Wagnera czy Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn.

Spodek w Katowicach

Usytuowany w centrum Katowic Spodek jest być może najbardziej charakterystycznym budynkiem w swojej dziedzinie przypomina bowiem pojazd kosmiczny. Nieustannie zachwyca znawców i wielbicieli architektury, którzy pielgrzymują do Katowic by podziwiać obiekt o światowej klasie. To tu pod koniec lat 80. odbył się pierwszy w Polsce koncert zespołu Metallica.

Tutaj przeczytasz artykuł o ciekawych faktach dotyczących Spodku w Katowicach: https://skyscrapers.pl/spodek-w-katowicach-tego-nie-wiedziales/.