Ważna informacja dla rodziców korzystających z 800 plus: nadchodzący deadline na wnioski

Zbliża się termin, którym powinni zainteresować się wszyscy rodzice korzystający z programu 800 plus. Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), aby kontynuować otrzymywanie świadczenia, konieczne będzie złożenie nowych wniosków na kolejny okres rozliczeniowy, od 1 czerwca 2024 do 31 maja 2025 roku. Wyjątkowość sytuacji polega na tym, że w przeciwieństwie do poprzednich lat, wnioski będą przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną.

Ważnym jest, że proces składania wniosków o świadczenie wychowawcze 800 plus rusza już od 1 lutego. Jak podkreśla ZUS, chodzi tu o nowy okres świadczeniowy, trwający od początku czerwca 2024 do końca maja 2025 roku. Wszystkie wnioski muszą być przesłane elektronicznie, a rodzinom oferuje się kilka opcji do wyboru.

Należy jednak pamiętać o konsekwencjach spóźnienia się z wnioskiem – jeśli zostanie on złożony dopiero w maju, pieniądze dotrą do rodziny dopiero w lipcu, razem z wyrównaniem za czerwiec. Aby zachować ciągłość świadczenia, warto pilnować terminów.

Podany przez ZUS sposób składania elektronicznych wniosków o 800 plus obejmuje kilka opcji. Pierwsza z nich skierowana jest do osób, które już korzystały z tego świadczenia w poprzednim okresie i składały wnioski za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS. Aplikacja ta dostępna jest na telefony komórkowe i tablety z systemami operacyjnymi Android i iOS. Jak wyjaśnił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, aplikację można pobrać ze sklepów Google Play i App Store. mZUS zawiera funkcje ułatwiające składanie wniosków o 500 plus.

Drugą możliwość stanowi wypełnienie formularza na komputerze za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej dostępnej w bankach. W sytuacji, gdy dzieci są już zarejestrowane do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, rodzice mogą skorzystać z kreatora wniosku, który automatycznie pobiera dane dzieci, takie jak PESEL czy data urodzenia. Dzięki temu nie ma konieczności ręcznego wprowadzania tych informacji.