Wakacje kredytowe dla kredytów hipotecznych – wszystko co musisz wiedzieć!

Od 29 lipca wszyscy kredytobiorcy, którzy mają kredyt hipoteczny w złotówkach, będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych. Według badań, w Polsce jest to aż 3,5 miliona osób. Każda z nich może złożyć wniosek w banku, w którym posiada kredyt. Wnioski mają być niezwykle proste, a ich złożenie powinno zająć nie więcej niż kilka minut. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje na temat wakacji kredytowych, a także wskazówki w jaki sposób z nich skorzystać.

Jak będzie można składać wnioski na wakacje kredytowe?

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, w Polsce, kredyt hipoteczny posiada ponad 3,5 miliona obywateli. Najprawdopodobniej z wakacji kredytowych skorzysta aż 80% wszystkich kredytobiorców. Wniosek będzie można złożyć na różne sposoby. Wszystko zależy od banku, w którym posiadamy kredyt. Niektóre z banków już zadeklarowały w jaki sposób będziemy mogli tego dokonać:

  • PKO – wnioski będzie można składać przez serwis transakcyjny, za pomocą aplikacji, a także w placówkach stacjonarnych,
  • PKO BP – wnioski złożymy przez serwis transakcyjny oraz w placówkach,
  • mBank – możliwość złożenia wniosków w placówkach i serwis, bank zablokuje możliwość składania wniosków w aplikacji,
  • BNP Paribas – wnioski złożymy za pomocą bankowości elektronicznej i w placówkach,
  • Alior Bank – wnioski złożymy zarówno przez Internet jak i stacjonarnie,
  • ING Bank Śląski – wnioski będzie można składać jedynie przez serwis transakcyjny.

Zasady wakacji kredytowych 2022

Wiele osób zastanawia się na czym będą polegać wakacje kredytowe 2022 i jakie będą ich zasady. Wniosek będzie mógł złożyć każdy kredytobiorca niezależnie od dochodów i innych zmiennych. Dzięki wakacjom kredytowym każdy będzie mógł odroczyć 8 rat. Co ciekawe dotyczy to zarówno kapitału i odsetek, także wakacje kredytowe pozwalają nam nie płacić nic w miesiącu, w którym obowiązują. Nie będzie można jednak skorzystać z 8 miesięcy wakacji pod rząd. Obowiązują ściśle określone zasady. Jak ma to wyglądać? Możemy zawiesić spłatę 2 rat w III kwartale roku 2022 oraz 2 rat w IV kwartale 2022. Następnie w 2023 roku mamy możliwość zawieszenia po jednej racie w każdym kwartale. Oczywiście raty te nie przepadają. Ich odroczenie powoduje wydłużenie okresu kredytowania.