Ujawniono zaskakujące wydatki zarządu Orlenu na podróże i nieudane inwestycje

Minister Aktywów Państwowych, Borys Budka, niedawno ujawnił, że zarząd Orlenu przeznaczył w 2022 roku ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami. Minister Budka nie zakończył jednak na tym swoich odkryć – zdradził również, że w listopadzie poprzedniego roku zainwestowano 400 tysięcy złotych na wyjazd na wyścig Formuły 1 w Stanach Zjednoczonych.

Podczas rozmowy na antenie Polsat News, szef Ministerstwa Aktywów Państwowych wyraził swoje zdumienie dotyczące informacji, które docierają do niego ze spółki Orlen. Przywołał także ostatnie doniesienia z poprzedniego tygodnia, mówiące o tym, że Orlen zmuszony był do przeprowadzenia odpisów na kwotę przekraczającą 1,6 miliarda złotych, wynikających z nieudanych inwestycji.

Do straty finansowej doszło w Szwajcarii. W środę Orlen poinformował o utracie przez Orlen Trading Switzerland 1,6 miliarda złotych przedpłat za niedostarczoną ropę. Przy małym prawdopodobieństwie odzyskania pieniędzy, Orlen dokonał odpisu na tę kwotę w wynikach finansowych za rok 2023. W piątek, spółka przekazała, że przez „niskie prawdopodobieństwo” odzyskania funduszy przez OTS, które zostały wypłacone jako przedpłaty na zakup ropy i produktów ropopochodnych, Orlen zdecydował o odpisie na kwotę 1,3 miliarda złotych, wynikającej z należności cash pool od Spółki Zależnej (OTS). Wyjaśniono, że różnica 0,3 miliarda złotych pomiędzy odpisem ujętym w skonsolidowanym sprawozdaniu Grupy Orlen a odpisem w jednostkowym sprawozdaniu Orlen wynika z posiadanych przez OTS aktywów obrotowych netto.

Minister Budka skrytykował dawne decyzje zarządu Orlenu, twierdząc, że to Daniel Obajtek, były prezes Orlenu, i jego zespół utworzyli spółkę w Szwajcarii pomimo ostrzeżeń polskich służb. Zatrudniono tam osobę z kontrowersyjną przeszłością, co budziło nawet obawy amerykańskich służb. Minister Budka wyraził nadzieję, że Obajtek poniesie konsekwencje swojego działania.