Sztuczna Inteligencja – klucz do kształtowania efektywnej polityki cenowej w handlu

Jednym z obszarów, w którym sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz bardziej popularna, jest handel detaliczny. Dzięki AI, detalistom udaje się nie tylko lepiej zrozumieć swoich klientów i ich potrzeby, ale również elastycznie i efektywnie kształtować politykę cenową.

Kiedyś, aby ustalić ceny, analitycy musieli przeglądać ogromne ilości danych zawartych w arkuszach kalkulacyjnych, co wymagało dużo czasu i powodowało zwłokę w reakcji na zmiany rynkowe. W dzisiejszych czasach wykorzystanie AI do kalkulacji cen staje się coraz bardziej powszechne. Z badań przeprowadzonych przez Coresight Research wynika, że 92% ankietowanych detalistów korzysta z wsparcia AI w ustalaniu cen, chociaż tylko 56% z nich korzysta z dynamicznego modelowania cen.

Wykorzystanie zaawansowanych technologii pozwala sprzedawcom na wykorzystanie tajników inteligentnych algorytmów do znaczącego podniesienia swoich dochodów. Z raportu „The future of pricing” wynika, że średnie roczne podwyżki dochodów mogą wynosić nawet do 10%, a marże mogą wzrosnąć o 5%. Kluczowym elementem jest jednak nie tylko implementacja nowych narzędzi do ustalania cen, ale także ich integracja z innymi systemami przedsiębiorstwa. Dzisiaj aż 52% sprzedawców ma problemy z efektywnością akcji promocyjnych, przy czym co dziesiąta kampania nie spełnia oczekiwań, a podobny odsetek produktów jest wyceniany poniżej wartości rynkowej.

Grzegorz Dembicki, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Sagra Technology tłumaczy, że dynamiczne dostosowywanie cen do sytuacji rynkowej jest oczekiwane przez klientów w coraz bardziej wymagających warunkach gospodarczych. Bez wsparcia zaawansowanych technologii i analizy danych to zadanie jest trudne. Odpowiednie ustalenie strategii sprzedażowej dotyczącej ceny to skomplikowany proces, który powinien uwzględniać aktualne, przekrojowe dane. Informacje te powinny uwzględniać aktualne tendencje na rynku.

Sztuczna inteligencja może pomóc detalistom lepiej poznać swoich klientów. Dane historyczne dotyczące zamówień takie jak ich wielkość, rodzaj produktów, dokładne SKU z uwzględnieniem sezonowości, przetworzone przez narzędzia wspierane inteligentnymi algorytmami skutecznie pomagają w segmentacji klientów. Ostatecznie takie działanie ułatwia dopasowanie odpowiednich strategii sprzedażowych do konkretnych grup. Automatyczna segmentacja klientów biznesowych wspierana sztuczną inteligencją daje dużo lepsze efekty niż strategie tworzone w tradycyjny sposób – wyjaśnia Grzegorz Dembicki.