Specjalista wyjaśnia: Polska zawsze będzie interpretowana przez Rosję jako obszar jej wpływów

Dr Marek Kozubel, w rozmowie z TOK FM, podkreślił, że Polska zawsze będzie interpretowana przez Rosję jako obszar jej wpływów. Wypowiedź ta była komentarzem do rozmowy prezydenta Putina, który stwierdził, że Polska współpracowała z Adolfem Hitlerem i była siłą napędową, która przyczyniła się do wybuchu II wojny światowej. Specjalista zauważył, że potencjalne agresywne działania Putina skierowane przeciwko Polsce mogą mieć inną formę niż obecnie widziane na Ukrainie od ostatnich dwóch lat.

Podczas wypowiedzi w TOK FM, dr Kozubel wyraził wątpliwości co do możliwości rosyjskiego ataku na Polskę na tak wielką skalę, że możliwe byłoby całkowite podporządkowanie naszego kraju. Podkreślił, że opieranie się na stereotypach z czasów drugiej wojny światowej może przeszkodzić nam w prawidłowym odczytaniu sytuacji. Jego zdaniem, ewentualny konflikt będzie miał inny charakter. Wystarczy, że Rosja będzie realizować różnorodne operacje hybrydowe.

Dr Kozubel tłumaczył, że celem agresorów może nie być koniecznie przejęcie terytorium, ale raczej sparaliżowanie działań Polski poprzez wymuszenie określonych kroków. Może to oznaczać także dążenie do kompromitacji polskich władz na forum międzynarodowym. Zauważył, że takie działania już mają miejsce.

Przywołał również cyniczne postępowanie Białorusi i Rosji, które wykorzystują migracje z Bliskiego Wschodu i czasami Afryki.