Reintrodukcja systemu czterozespołowych play-offów w PGE Ekstralidze od 2025 roku

W sezonie 2025 żużlowa PGE Ekstraliga planuje na nowo wprowadzić system play-offów dla czterech drużyn. Dodatkowo, zaproponowano innowacyjne podejście do rywalizacji o utrzymanie się w lidze. W latach 2022 i 2023, w fazie play-offów PGE Ekstraligi, zmagania toczyło sześć drużyn spośród ośmiu uczestniczących w turnieju. Zasady rywalizacji pozwalały na awans do półfinału zwycięzcom rundy ćwierćfinałowej oraz tzw. lucky looserowi, czyli ekipie z najlepszym bilansem spośród tych, które nie wygrały bezpośrednich pojedynków. Mimo to, zdaniem ekspertów i kibiców, te modyfikacje nie przyczyniły się do podniesienia emocji z walki o tytuł mistrza Polski.

Ten sam model rywalizacji zostanie zachowany również w nadchodzącym sezonie, natomiast od 2025 roku oczekuje nas powrót do klasycznego formatu, w którym cztery czołowe zespoły rundy zasadniczej wezmą udział w play-offach. Nowością będzie także faza play-off dla teamów z miejsc piątego do ósmego. Interesujące jest to, że drużyna z piątego miejsca będzie miała prawo wyboru przeciwnika do rywalizacji w dwumeczu o utrzymanie. Porazeni w tzw. play-downach będą mieli jeszcze jedną szansę na utrzymanie się w lidze, walcząc w barażach.

Od 2025 roku, takie same zasady będą obowiązywały również na drugim szczeblu rozgrywek, który przejdzie rebranding – z 1. Ligi Żużlowej na Speedway 2. Ekstraligę. Jak wyjaśnia prezes Speedway Ekstraligi, Wojciech Stępniewski, od sezonu 2024 Ekstraliga Żużlowa jako spółka przejmuje zarządzanie Speedway Ekstraligą i Speedway 2. Ekstraligą. Zmiana nazwy ma nawiązywać do identyfikacji wizualnej ligi żużlowej oraz podkreślać jej powiązanie z organem zarządzającym, czyli Ekstraligą Żużlową, a także ze słowem „speedway”, które jest mocno zakorzenione w świadomości kibiców.