Plastyka powiek jako sposób na odmłodzenie twarzy: co warto wiedzieć?

Często mówi się, że oczy to zwierciadło duszy, ale to także one są jednym z pierwszych oznak starzenia. Okolice oczu zaliczane są do kluczowych punktów estetycznych twarzy, stąd jakiekolwiek zmiany w tym obszarze mogą mieć znaczący wpływ na nasz wygląd. Starzenie się skóry jest nieuniknione i wpływa na jej jędrność, co może prowadzić do takich problemów jak opadające powieki. Na szczęście dla tych, którzy chcą zatrzymać zegar biologiczny, chirurgia plastyczna oferuje rozwiązanie w postaci operacji powiek górnych i dolnych, zwanej blefaroplastyką.

Zabieg ten polega na korekcie zarówno górnych, jak i dolnych powiek i może wizualnie odmłodzić twarz nawet o 10 lat. Niemniej jednak, wymaga precyzyjnej pracy i dużej wprawy chirurga. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tematyce plastyki powiek ze względów estetycznych, a także efektom pooperacyjnym.

Z biegiem lat tkanki okolic oczu ulegają zwiotczeniu, a praca mięśni dźwigaczy słabnie. Skutkiem tego jest opadanie powiek, a nawet ograniczanie pola widzenia. Ponadto, obwisłe powieki sprawiają, że twarz wygląda na starszą i bardziej zmęczoną. Powoduje to utratę pewności siebie, kompleksy i negatywnie wpływa na relacje międzyludzkie oraz samopoczucie psychiczne.

Mimo że większość argumentów za korektą powiek ma podłoże estetyczne, nie można zapominać o aspekcie medycznym. Ograniczenie pola widzenia może utrudniać codzienne funkcjonowanie i stanowić jedno z ważniejszych wskazań do wykonania operacji.

Plastyka powiek to zabieg chirurgiczny, który zwykle wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Podczas procedury usuwa się nadmiar skóry powiek, fragment mięśnia okrężnego oka, a w razie potrzeby – przepukliny tłuszczowe. Zabieg może obejmować korektę powiek górnych, dolnych lub obu jednocześnie.

W kontekście chirurgii estetycznej istotną rolę odgrywa przegroda oczodołowa – środkowa blaszka powiek. Z wiekiem za nią uwypuklają się poduszeczki tłuszczowe, zwane przepuklinami tłuszczowymi. Korekcja powiek górnych często polega na usunięciu nadmiaru skóry, fragmentu mięśnia okrężnego oka i ewentualnie przepuklin tłuszczowych.

Plastyka powiek dolnych może być przeprowadzona dwoma technikami: przezspojówkową, dla nieestetycznych uwypukleń poduszek tłuszczowych, oraz przezskórną, gdy chodzi o zwiotczenie blaszki zewnętrznej powieki i poduszek tłuszczowych.

Po zabiegu istotne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza. Czas potrzebny na rekonwalescencję po operacji powiek wynosi od 7 do 14 dni. Po 5-7 dniach lekarz usuwa szwy, a pełne efekty są widoczne po około 6 tygodniach.