Nowe stypendia dla olimpijczyków: złoty medalista otrzyma 12 650 zł miesięcznie

Zgodnie z najnowszymi regulacjami, laureaci złotych medali na igrzyskach olimpijskich, paralimpijskich oraz igrzyskach dla osób niesłyszących będą uprawnieni do otrzymania stypendium w wysokości 12 650 złotych co miesiąc. Jest to kwota wyższa o 3220 zł od poprzedniej. Stypendium będzie przyznawane przez okres dwóch lat, co daje sumę całkowitą wynoszącą 303 600 złotych dla zdobywców najcenniejszych medali.

Regulacje te wprowadzają nowe granice tzw. krotności, które determinują wysokość przyznawanych stypendiów sportowych. Podstawa tych obliczeń wynosi, zgodnie z ustawą o sporcie, 2300 zł, a maksymalna wysokość świadczenia nie może przekroczyć wartości 5,5-krotności tej kwoty.

W praktyce oznacza to, że za złoty medal na igrzyskach olimpijskich, paralimpijskich lub dla osób niesłyszących sportowiec może teraz liczyć na stypendium do wysokości 5,5-krotności tej podstawy. Oznacza to wzrost kwoty o 3220 zł w porównaniu do starych regulacji.

W kontekście innych medali, sportowcy którzy zdobędą srebro mogą liczyć na podwyżkę stypendium o 2990 zł, zaś brązowi medaliści otrzymają wzrost o 2645 zł.

Stypendia na te kwoty są przyznawane na okres dwóch lat dla sportowców, którzy zajmą miejsca od 1 do 3 na igrzyskach olimpijskich, paralimpijskich lub dla osób niesłyszących. Sportowcy, którzy zajmą miejsca od 4 do 8, mogą liczyć na stypendium przez okres 18 miesięcy, tę samą długość przyznawania świadczenia przewiduje się także za zdobycie miejsc od 1-3 na mistrzostwach świata i Europy. W przypadku miejsc od 4 do 8 na tychże mistrzostwach, stypendium jest wypłacane przez 12 miesięcy.