Domowe metody na zwalczanie wzdęć: skuteczne ziołowe herbatki i zdrowy tryb życia

Wzdęcia są dolegliwością, z którą boryka się wielu ludzi, powodując niewygody i ból brzucha. Ta chorobowa przypadłość jest wynikiem zgromadzenia nadmiernej ilości gazów w przewodzie pokarmowym i jest jednym z najczęściej spotykanych objawów problemów z układem trawiennym. Objawiają się uczuciem pełności w jelitach spowodowanym gromadzeniem się gazów, takich jak azot, dwutlenek węgla, wodór czy metan.

Wielorakie czynniki mogą powodować występowanie wzdęć. Trudności te mogą wynikać między innymi ze złych nawyków żywieniowych, nadmiernego picia napojów gazowanych, spożywania obfitych posiłków czy stresu. Nietolerancje pokarmowe, infekcje jelit oraz różnego rodzaju schorzenia trawienne również mogą prowadzić do gromadzenia się gazów w jelitach.

Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów radzenia sobie z tym problemem. Skuteczne mogą okazać się specjalne napary ziół takich jak mięta pieprzowa, anyż, kminek czy koperek. Te zioła mają właściwości przeciwzapalne i rozkurczowe, które mogą łagodzić napięcia jelitowe. Napar z goździków również może okazać się pomocny – wystarczy wsypać jedną łyżeczkę całych goździków lub dwie łyżeczki goździków mielonych do kubka, a następnie zalać szklanką gorącej wody (250 ml). Tak przygotowany napar powinniśmy pić dwa razy dziennie.

Regularne spożywanie jogurtu naturalnego, kefiru czy kiszonek – produktów bogatych w probiotyki – może pomóc w przywróceniu zdrowej flory bakteryjnej w jelitach. Regularna aktywność fizyczna, tak jak chociażby spacery, joga czy pływanie, to kolejny ze sposobów na walkę z wzdęciami. Aktywność fizyczna stymuluje perystaltykę jelit i przyspiesza proces trawienia, dodatkowo zmniejszając napięcie w obrębie układu pokarmowego.

Pijąc dużo wody, zapewniamy odpowiednie nawodnienie organizmu i wspomagamy procesy trawienne. Unikanie słodyczy i tłustych potraw może też pomóc w walce z wzdęciami. Słodkie i tłuste produkty mogą bowiem spowalniać proces trawienia i zwiększać ryzyko wystąpienia wzdęć.

Warto pamiętać, że jeśli dolegliwość ta staje się uciążliwa, warto skonsultować się z lekarzem. Czasami bowiem domowe metody radzenia sobie z tym problemem mogą okazać się niewystarczające. W niektórych przypadkach wzdęcia mogą być objawem poważniejszych schorzeń trawiennych, wymagających specjalistycznego leczenia.