Największa gwiazda polskiego tenisa – co wiemy o Idze Świątek?

Iga Świątek to aktualnie, z pewnością, jedna z największych gwiazd polskiego sportu. Nasza tenisistka jest ostatnio niepokonana. Zwycięstwo w półfinale turnieju French Open było jej 34. triumfem z rzędu. Dzięki temu osiągnięciu Iga dorównała ilością zwycięstw z rzędu Serenie Williams. Jeśli uda jej się wygrać finał pokona również starszą z sióstr, Venus. Jeśli tak się stanie, to więcej razy pod rząd, w XXI wieku wygrało tylko dwóch tenisistów. Jedno jest pewne, oczy wszystkich fanów tenisa, są teraz zwrócone w stronę młodziutkiej tenisistki. Co wiemy o początkach jej kariery sportowej?

Początki kariery Igi Świątek

Iga Świątek ma zaledwie 21 lat. Urodziła się 31 maja 2001 roku w Warszawie. Miłość do sportu odziedziczyła prawdopodobnie po swoim ojcu, który jest wioślarzem i brał udział w Igrzyskach Olimpijskich. Jednym z pierwszych, większych osiągnięć tenisowych Igi Świątek było zwycięstwo w Mistrzostwach Europy młodzików w grze podwójnej w 2015 roku. W tym turnieju Iga wzięła udział wraz ze swoją tenisową partnerką, Mają Chwalińską. 2 lata później dziewczyny wystąpiły również w finale Australian Open, lecz niestety nie udało im się zwyciężyć. Swoją karierę zawodową Świątek rozpoczęła od zwycięstwa w turnieju debiutanckim ITF w Sztokholmie w 2016 roku. Rok później udało jej się triumfować w kolejnym turnieju ITF, tym razem w Bergamo. Również 2018 rok był rokiem szczęśliwym, ponieważ przyniósł zwycięstwo w juniorskim Wimbledonie. Na początku 2019 roku Iga Świątek wzięła udział w pierwszym turnieju WTA. Chociaż nie udało jej się wtedy wygrać, wiadomo było, że można pokładać w niej duże nadzieje.

Najważniejsze osiągnięcia

Na swoim koncie, Iga Świątek ma naprawdę dużo zwycięstw i sukcesów. Jednym z nich jest z pewnością triumf w Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w 2018, w grze podwójnej, w parze z Kają Juvan. Iga jako pierwsza osoba pochodząca z Polski wygrała turniej wielkoszlemowy, czyli French Open w 2020 roku. Osiągnęła jeszcze jeden sukces, którego nie udało się osiągnąć nigdy żadnej polskiej tenisistce. Od kwietnia tego roku plasuje się na pierwszym miejscu rankingu solowego WTA. Teraz wszyscy z niecierpliwością czekamy na finał French Open, w którym do chwili obecnej Świątek jest niezwyciężona. Trzymamy kciuki!