Krótka historia Bitcoina i dzisiejszy kurs kryptowaluty

Nawet jeżeli na co dzień nie interesujesz się tematyką finansów, Bitcoin z pewnością nie jest dla Ciebie pojęciem obcym. Kiedy jego wartość uległa nagłemu wzrostowi, o Bitcoinie usłyszał cały świat. Czym jednak jest ta kryptowaluta? Przyjrzyjmy się po krótce historii Bitcoina.

Początki Bitcoina i jego rozwój na rynku kryptowalut

Za początek historii Bitcoina (BTC) uważana jest data 3 stycznia 2009 roku. Wtedy właśnie powstało 30 tysięcy linijek kodu, przekształconego później w funkcjonującą do dziś kryptowalutę. Pierwszy, realny kurs BTC ustalono w październiku 2009 roku. Za równowartość 1 USD (dolara amerykańskiego) można było wówczas zakupić 1309 bitcoinów. Zaledwie rok później, w maju 2010 roku programista Laszlo Haneycz po raz pierwszy w historii wykorzystał kryptowalutę BTC w celach konsumpcyjnych. Mężczyzna udał się do ulokowanej w Jacksonville w amerykańskim stanie Floryda restauracji Papa John’s Pizza. Zamówił wówczas dwie pizze, za które zapłacił 10 tysięcy BTC, czyli równowartość około 30 dolarów. W następnych miesiącach nastąpił znaczący wzrost zainteresowania posiadaniem Bitcoinów. Aby stać się posiadaczem wirtualnej waluty można było ją zakupić lub… „wykopać”. Popularnym rozwiązaniem stała się druga opcja, a sam proces „kopania” polegał na wykorzystywaniu mocy obliczeniowej procesorów graficznych. Aby we własnym zakresie „produkować” kryptowalutę w teorii wystarczył więc domowy komputer, który mógł zarabiać pieniądze w czasie gdy właściciel z niego nie korzystał.

Jak aktualnie kształtuje się kurs Bitcoina?

Inwestowanie w kryptowaluty oceniane jest jako ryzykowne. Eksperci finansowi snują liczne czarne scenariusze upadku Bitcoina i co za tym idzie utraty pieniędzy przez inwestorów. Jak dziś kształtuje się kurs Bitcoina? Kurs Bitcoina jest bardzo zmienny. Jeszcze na początku tego roku za 1 BTC przyszło nam zapłacić 47 000 dolarów. Jednak wiosną nastąpiło znaczne załamanie, które wczesnym latem uległo jeszcze większemu pogłębieniu. Od czerwca bieżącego roku wartość 1 BTC oscyluje w okolicach 20 000 dolarów amerykańskich. Czy w obecnej sytuacji warto inwestować w kryptowaluty? Na pewno warto pamiętać, że każda inwestycja wiąże się z dużym ryzykiem, w przypadku Bitcoina zasada ta sprawdza się ze zdwojoną siłą.