Jak prawidłowo dobrać kocioł gazowy?

Jak prawidłowo dobrać kocioł gazowy do swojego domu? Na co zwrócić uwagę, szukając wysokiej jakości i niezawodnego kotła gazowego? Jakie zalety mają kotły gazowe? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

  1. Jak dobiera się kotły gazowe?
  2. Kotły gazowe – jakie są rodzaje?

Jaki kocioł gazowy wybrać? Aby zdecydować się na odpowiednie rozwiązanie, w pierwszej kolejności warto poznać rodzaje kotłów gazowych. Zanim jednak przejdziemy do podziału urządzeń, sprawdźmy, na jakie parametry należy zwracać uwagę, kupując kocioł gazowy. Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule. 

Jak dobiera się kotły gazowe?

Jak dobiera się kotły gazowe? Przede wszystkim warto wiedzieć, że kotły dwufunkcyjne to doskonałe rozwiązanie dla tych domów, które mają stosunkowo mały metraż. Warto jednak pamiętać, aby w takim przypadku kocioł umieścić blisko poboru wody. W dużych domach natomiast świetnie sprawdzają się kotły jednofunkcyjne.

Kupując kocioł gazowy – na przykład na stronie https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/kotlygazowe.html – należy oczywiście zwrócić szczególną uwagę na jego moc. Parametr ten dobiera się do zapotrzebowania mieszkańców. Oczywiście, nie warto decydować się na kotły gazowe o za dużej mocy, niż faktycznie potrzebujemy. Dlaczego? Ponieważ taki kocioł gazowy będzie zużywał dużo gazu, który ostatecznie będzie się marnował. Natomiast w sytuacji, gdy wybierzemy kocioł gazowy o za małej mocy, musimy liczyć się z tym, że urządzenie zakończy pracę jeszcze zanim uda się wystarczająco nagrzać wnętrza.

Moc kotła dobiera się nie tylko do zapotrzebowania mieszkańców, ale także do powierzchni i wysokości poszczególnych pomieszczeń, które chcesz ogrzać oraz do tego, jak w ogóle nasz dom jest ocieplony. Ponadto należy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie. Kocioł gazowy służy nie tylko do ogrzewania domu, ale może także podgrzewać wodę użytkową. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę rodzaj grzejników, które są zamontowane w Twojej instalacji, aby w pełni wykorzystać nowe ogrzewanie gazowe.

Jeśli chodzi o wyliczanie mocy kotła do powierzchni, przyjęło się, że 1kW mocy przypada na około 10 m2 powierzchni. A zatem orientacyjnie dla domu ocieplonego, którego powierzchnia wynosi 120 m2, dobrym rozwiązaniem będzie urządzenie o mocy około 12 kW. W przypadku domu nieocieplonego powinno się wybrać mocniejszy kocioł – np. 14 kW. Wyliczenia te dotyczą oczywiście tych nieruchomości, których wysokość pomieszczeń wynosi około 2,6 m. Nieco inaczej może wyglądać sytuacja, gdy zależy nam na kotle gazowym, który będzie podgrzewać także wodę użytkową. Zapotrzebowanie na ciepło do tak zwanego c.w.u. z reguły jest większe. I tym samym przy kotle dwufunkcyjnym warto decydować się na urządzenia o mocy 20 kW, bez względu na zapotrzebowanie na ciepło.

Kotły gazowe – jakie są rodzaje?

Na rynku aktualnie można znaleźć wiele rodzajów kotłów gazowych. Urządzenia tego rodzaju dzieli się przede wszystkim na kotły wiszące oraz stojące. Te pierwsze modele to rozwiązanie, które – jak sama nazwa sugeruje – wiesza się na ścianach. Z tego względu kotły gazowe wiszące nie mają zbyt potężnych gabarytów. Najczęściej kotły wiszące montuje się w kuchni lub łazience. Kocioł gazowy stojący natomiast wyróżnia się swoją budową – jest sporo większy od modelu wiszącego. To oznacza, że należy wygospodarować dla urządzenia tego rodzaju osobne pomieszczenie, pamiętając o tym, aby było to wnętrze dobrze wentylowane.

Kotły gazowe dzieli się jeszcze na kotły jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne, o czym wspominaliśmy już w pierwszej części niniejszego artykułu. Kotły jednofunkcyjne to rozwiązania, które jedynie zasilają instalację centralnego ogrzewania. Dwufunkcyjne natomiast mogą dodatkowo podgrzewać wodę użytkową, z której korzystają mieszkańcy nieruchomości.

Warto również wiedzieć, że dostępne są kotły gazowe z otwartą oraz zamkniętą komorą spalania. Te pierwsze, aby prawidłowo i bezproblemowo działać, pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym są ustawiane. Niestety takie rozwiązanie nie jest do końca bezpieczne. Otóż przy kotłach gazowych z otwartą komorą spalania bardzo łatwo jest się zatruć tlenkiem węgla. Jeśli masz pewność, że do pomieszczenia, w którym chcesz umieścić kocioł gazowy, cały czas przepływa świeże powietrze, a sam kominowy ciąg jest stały, możesz wybrać to rozwiązanie bez obawy o jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia domowników.

Kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania natomiast potrzebują specjalnych rur. To przez ten element z zewnątrz budynku przedostaje się powietrze, które usuwa jednocześnie produkty spalania. Rurę można zamontować zarówno w przewodzie kominowym, jak i wychodzić przez dach lub ścianę. Jeśli chcesz zagwarantować swoim domownikom większe bezpieczeństwo, wybierz kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania.

Kupując kotły gazowe, warto sprawdzić jeszcze tak zwane kotły kondensacyjne, które należą do kategorii urządzeń o zamkniętej komorze spalania. Do ich zalet zalicza się przede wszystkim większą ekonomiczność w porównaniu do kotłów tradycyjnych. W przypadku wątpliwości, czy lepiej postawić na kotły gazowe kondensacyjne, czy też do instalacji centralnego ogrzewania lepiej sprawdzi się kocioł jednofunkcyjny, warto skontaktować się z doświadczonym sprzedawcą. Dobry piec gazowy posłuży przez wiele lat, podobnie jak kocioł kondensacyjny. Warto więc kupować wyłącznie porządne piece gazowe i kondensacyjne kotły, aby nie było z nimi żadnych problemów.