Dlaczego kwestia Tajwanu jest tak ważna na arenie międzynarodowej?

Licząca niespełna 36tys. kilometrów kwadratowych wyspa położona u wybrzeży Chin zamieszkiwana jest przez 23 mln osób. Ostatnio stało się o niej bardzo głośno w związku z potencjalnym konfliktem z Chinami. Chodzi oczywiście o Tajwan często zwany także Chińskim Tajpej. Przez większość państw nie jest uznawany oficjalnie, jednocześnie prawie wszyscy mniej lub bardziej współpracują z Tajwanem. Od 1949 roku utrzymują się napięte stosunki między Tajwanem i Chinami, które uważają wyspę za teren należący do państwa chińskiego. Prześledźmy krótko historię tej wyspy i odpowiedzmy sobie na pytanie dlaczego jest taka ważna.

Skomplikowany status wyspy

Oficjalnie Tajwan nie należy do Chin. Jednakże Tajwan nigdy nie ogłosił niepodległości, więc oficjalnie nie jest również odrębnym państwem. Status wyspy oddalonej od Chin kontynentalnych o 160 km to skomplikowana sprawa. W 1949 roku chiński przywódca Czang Kaj-Szek i jego stronnicy przegrali w wojnie domowej i uciekli na wsypę Tajwan. Jednocześnie ogłosił on, że przenosi tymczasowo stolice Chin do Tajpej. W tym samym czasie władze Komunistycznej Partii Chin przejęły władze nad resztą kraju. W latach 70. XX wieku na mocy porozumienia o jednych Chinach społeczność międzynarodowa zgodziła się, że istnieje tylko jedno państwo i Tajwan jest jego częścią. Jednakże nie rozstrzygnięto czy władze tego państwa znajdują się w Pekinie czy w Tajpej. Sytuacja ta trwa do dziś.

Czemu tak ważny

Status Tajwanu jest niezwykle ważny. Po pierwsze, gospodarka na wyspie jest bardzo mocno rozwinięta. Jeśli Tajwan zostanie uznany za państwo stanie się 19 gospodarką świata o PKB równym polskiemu przy niemal dwukrotnie mniejszej liczbie ludności. Po drugie, zachowanie niezależności Tajwanu od Chin jest potwierdzeniem wiarygodności USA jako sojusznika. Wyspa jest także niezwykle istotna ze względów strategicznych. Tajwan leży w linii wysp oddzielających Chiny kontynentalne od Pacyfiku. Kontrola nad wyspą będzie niezwykle ważna w przypadku potencjalnego konfliktu. Dodatkowo w przypadku Chin i USA dochodzi kwestia prestiżu. Oba mocarstwa chcą pomyślnego rozwiązania kwestii Tajwanu.