Czy odejście Jarosława Kaczyńskiego z rządu oznacza jego przejście na emeryturę?

To już pewne, Jarosław Kaczyński postanowił zrezygnować ze swojego stanowiska w rządzie. Od tej pory nie będzie już sprawował swojej funkcji. Na jego miejsce został wybrany zastępca. Jest nim aktualny szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak. Zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i prezydent RP Andrzej Duda zaakceptowali i podpisali decyzję prezesa PiS. W środowisku zawrzało. Wszyscy zastanawiają się, czy 73 letni Jarosław Kaczyński postanowił odejść na emeryturę i porzucić karierę polityczną. Jak się okazuje, nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Zmiana na wysokim stanowisku w rządzie

22 czerwca odbyła się rekonstrukcja rządu. Od pewnego czasu spodziewaliśmy się takich decyzji, ponieważ Jarosław Kaczyński mówił otwarcie, że planuje odejść, jednak szuka godnego następcy. Tak też się stało. Na miejsce Jarosława Kaczyńskiego, na stanowisko wicepremiera oraz przewodniczącego Komitetu do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych wytypowany został aktualny szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak. Jarosław Kaczyński zrezygnował z pełnionej funkcji po 20 miesiącach w rządzie. Zgodnie z tym co powiedział dziennikarzom, jest bardzo zadowolony z wykonanej przez siebie pracy. Uważa, że zrealizował wszystkie założone cele. W swoich wypowiedziach, były już, członek rządu podkreśla, że rząd w tym czasie miał wiele wyzwań związanych z aktualną sytuacją w Polsce i na świecie. Mowa tu oczywiście o pandemii koronawirusa oraz wojnie na Ukrainie.

Czy Jarosław Kaczyński planuje emeryturę?

Wiele osób twierdziło, że prezes PiS odchodzi z rządu i za chwilę pożegna się również z partią i uda się na emeryturę. Otóż, te osoby były w błędzie. Zapytany o to Jarosław Kaczyński otwarcie mówi, że odszedł z rządu, by w pełni poświęcić się swojej partii i przygotować ją do najbliższych wyborów. Podkreśla, że to niezwykle ważny czas dla każdej partii politycznej, a PiS bardzo potrzebuje teraz silnego przywódcy, który poprowadzi ją do wygranej. Jak wiele osób spekuluje, prezes PiS będzie jeszcze przez jakiś czas aktywny politycznie. Możliwe, że postanowi zrezygnować ze swojej kariery tuż po wyborach. Jest to jednak ciężkie do przewidzenia i na odpowiedź na to pytanie będziemy musieli jeszcze poczekać.