Co powinieneś wiedzieć przed zakupem robota sprzątającego?

Jeszcze niedawno marzeniem wielu gospodyń domowych był robot, który sam odkurzy mieszkanie. Na szczęście technologia poszła naprzód i w sklepach z elektroniką znajdziemy teraz ogromny wybór robotów sprzątających. Różnią się wielkością, wyglądem, oraz funkcjami jakie posiadają. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując takiego robota? Jakie są wady i zalety takiego sprzętu? Czy taki robot sprzątający to opłacalna inwestycja? Postanowiliśmy zdobyć dla Was odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie robota sprzątającego?

Jeśli decydujemy się na zakup robota sprzątającego, najważniejsze dla nas powinny być oczywiście mechanizmy sprzątające. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić jaką główną szczotkę posiada wybrany przez nas model. Najlepiej, żeby szczotka znajdowała się w centralnej części spodu robota sprzątającego. Dobrze byłoby gdyby wybrany przez nas robot posiadał dodatkowe szczotki boczne. Spełniają one jedną bardzo istotną funkcję – zagarniają pod odkurzacz wszelkie zabrudzenia. Niektóre z robotów sprzątających posiadają także funkcję odkurzania na mokro, czyli inaczej mycia podłogi. Nie jest to funkcja konieczna, ale może okazać się bardzo przydatna. Kolejną ważną rzeczą przy wyborze robota sprzątającego jest to, czy posiada on dedykowaną aplikację mobilną. Dla nas to warunek konieczny. Dobrze też jeśli w aplikacji mamy możliwość mapowania powierzchni, którą ma odkurzać robot, oraz ingerencji w mapę, czyli wyznaczania obszarów, które ma omijać. Ważne są również czujniki, w które wyposażony jest robot. Najbardziej czuły będzie laser, ale są również roboty, które posiadają kamerę lub żyroskop. Ostatnią ważną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest pojemność pojemnika na zanieczyszczenia. Jak łatwo się domyślić, im mniejszy, tym częściej będziemy musieli go opróżniać.

Zalety i wady robotów sprzątających

Do głównych zalet robotów sprzątających możemy zaliczyć to, że oszczędzają one nasz czas i nasz wysiłek. Odkurzanie mieszkania może odbywać się nawet wtedy kiedy jesteśmy w pracy, lub po prostu odpoczywamy. Roboty sprzątające są bardzo proste w obsłudze, poradzi sobie z nimi każdy. Zużywają niewielkie ilości prądu, cicho pracują i zajmują mało miejsca. Stację dokującą możemy ustawić w niewidocznym miejscu. Jakie są zatem wady tego typu sprzętów? Przede wszystkim roboty są mniej dokładne i nie dotrą do wszystkich trudnodostępnych miejsc. Czasami się zacinają jak napotkają na swojej drodze jakąś przeszkodę. Lubią zaplątać się w kable lub utknąć na dywanie. Problemem jest również koszt ich eksploatacji.