Zgoda na przekazanie wsparcia finansowego dla Ukrainy przez Unię Europejską podczas szczytu UE

Podczas szczytu Unii Europejskiej doszło do porozumienia. Wszyscy przywódcy z 27 państw członkowskich wyrazili zgodę na przekazanie wsparcia finansowego dla Ukrainy w ramach budżetu UE. Kwota pomocy wynosi 50 miliardów euro – taką informację udostępnił na platformie „X” przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel, w ubiegłym czwartku.

„Osiągnęliśmy porozumienie. Wszystkie 27 krajów Unii Europejskiej jednomyślnie zdecydowało o przekazaniu dodatkowej pomocy finansowej dla Ukrainy. Kwota ta to 50 miliardów euro i będzie ona częścią budżetu UE. Taka decyzja zapewnia stałe, długookresowe i przewidywalne finansowanie dla Ukrainy. Unia Europejska przejmuje inicjatywę i bierze na siebie odpowiedzialność za pomoc Ukrainie. Znamy stawkę tej gry,” – napisał Michel.

Projekt rewizji budżetu UE na lata 2021-2027, który jest powiązany z tą propozycją, zakłada również m.in. zwiększenie środków przeznaczonych na migrację i zarządzanie granicami o 2 miliardy euro, na politykę sąsiedztwa – o 7,6 miliardy euro, oraz na Europejski Fundusz Obronny – o 1,5 miliarda euro.

W grudniu, pomimo rozpoczęcia przez UE rozmów o przystąpieniu Ukrainy do Unii, premier Węgier Viktor Orban zablokował przekazanie jej przez Unię 50 miliardów euro pomocy. Sprzeciwił się również rewizji budżetu UE na lata 2021-2027. W związku z tym, przewodniczący Rady Europejskiej postanowił zwołać na 1 lutego specjalny szczyt UE w Brukseli, mając nadzieję na osiągnięcie porozumienia z Orbanem.