Wzrost cen karnetów narciarskich zagraża sezonowi narciarskiemu 2023/24

Jedna z ostatnich analiz przeprowadzonych przez Panorama Turismo Skipass Observatory pokazuje, że koszt tygodnia na stoku dla rodziny składającej się z trzech osób może wynieść do 3,6 tys. euro w obecnym sezonie. Szczególnie uderzające są podwyżki cen karnetów jednodniowych. Na przykład, wejściówka do renomowanego ośrodka narciarskiego Superski Dolomiti osiąga teraz wartość 80 euro, natomiast w Madonna di Campiglio cena wynosi 79 euro.

Sezon narciarski 2023/24 w Italii jest już w pełnym toku. Niemniej jednak, obserwacje przeprowadzone przez Panorama Turismo Skipass Observatory sugerują, że korzystanie ze stoków może przekształcić się w rarytas dostępny jedynie dla wybranych.

Zauważalne wzrosty cen karnetów są niezaprzeczalne. Badania pokazują, że ich cena wzrosła w porównaniu do poprzednich sezonów o 8 – 25 proc. Głównymi ofiarami tych podwyżek są biletów jednodniowe. Jednakże, również ceny lekcji w szkołach narciarskich poszły w górę – godzina nauki z instruktorem kosztuje teraz o 15 proc. więcej niż poprzednio. Ponadto, ceny w hotelach i restauracjach zlokalizowanych w włoskich ośrodkach narciarskich wzrosły w ciągu ostatnich dwóch lat o 25 proc.

W Trydencie-Górnej Adydze, regionie często odwiedzanym przez Polaków, wejściówka jednodniowa do kompleksu Superski Dolomiti w Castelrotto (Bolzano) wynosi 80 euro, a w Madonna di Campiglio (Trydent) cena ta oscyluje między 72 a 79 euro. Podobne tendencje wzrostowe zauważono również na północy kraju – w Monterosaski, Courmayeur i La Thuille. Jedynie Corno alle Scale w Apeninach toskańsko-emilijskich postanowiło utrzymać ceny na dotychczasowym poziomie.