Sezon na grzyby rozpoczęty! Sprawdź czego nie wolno robić w lesie!

Początek jesieni to z pewnością coś na co czekają wszyscy miłośnicy zbierania grzybów. Wrzesień i październik to miesiące, w których wiele osób, całymi rodzinami, planuje wycieczki do lasu. Jak pokazują statystyki, Polacy kochają zbierać grzyby. To tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jednak nie wszyscy wiemy, że za pewne zachowania w lesie może grozić nam wysoki mandat. Zanim założymy kalosze i wybierzemy się z koszykiem do lasu, warto sprawdzić, czego absolutnie nie wolno nam robić!

Za co możemy dostać mandat podczas grzybobrania?

Zgodnie z polskim prawem, każdy ma możliwość pojechania do lasu i zbierania grzybów. W Polsce, w przeciwieństwie do Niemiec, nie istnieją żadne limity ilościowe. Możemy zebrać tyle grzybów, ile zdołamy unieść. Obowiązują nas jednak przepisy, których wszyscy bezwzględnie musimy się stosować. Jeśli złamiemy któryś z nich, musimy liczyć się ze słonym mandatem. Po pierwsze, możemy go dostać za wjechanie samochodem do lasu i zaparkowanie go w niedozwolonym miejscu. Dlatego należy pamiętać, żeby korzystać z wyznaczonych parkingów, lub zostawiać pojazd na skraju lasu. Kolejnym wykroczeniem, za które grozi nam grzywna jest zbieranie grzybów, w miejscach z zakazem wstępu. Chodzi tu przede wszystkim o tereny wojskowe, oraz uprawy leśne do 4m wysokości. Zakazem wstępu objęte są również ostoje zwierzyny oraz powierzchnie doświadczalne. Musimy pamiętać również o zakazie zbierania grzybów w parkach narodowych i rezerwatach przyrody! Niedopuszczalne w lesie jest również płoszenie zwierzyny, niszczenie ściółki oraz śmiecenie.

Jak bezpiecznie zbierać grzyby?

Gdy znamy już przepisy i planujemy wypad na grzyby, warto również pamiętać o zasadach bezpieczeństwa! Przede wszystkim zbieramy tylko te grzyby, które znamy i co do których mamy absolutną pewność. Zatrucie nieznanymi nam grzybami może mieć tragiczne skutki. Na grzybobranie warto wybierać się w kilka osób. Samodzielne wycieczki w lesie mogą okazać się niebezpieczne. Nigdy nie wiemy kogo spotkamy i w jakiej sytuacji możemy się znaleźć. Pamiętajmy również o zaznaczaniu lokalizacji na mapie w telefonie. Najlepiej zaznaczyć na niej miejsce, w którym zaparkowaliśmy samochód, lub skraj lasu. Dzięki temu nigdy nie stracimy orientacji i bezpiecznie wrócimy z grzybobrania.