Przełom w robotyce: Prawie 4 miliony maszyn pracują w przemyśle na całym świecie

Roboty stają się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia, ułatwiając nam wiele czynności, jak chociażby sprzątanie czy pielęgnację trawnika. Ta prawdziwie rewolucyjna zmiana dotyczy jednak przede wszystkim sfery przemysłu. Zgodnie z najnowszymi danymi, na globalnej scenie przemysłowej działa już blisko 4 miliony robotów.

Liczba operacyjnych robotów przemysłowych potroiła się w ciągu ostatniej dekady. W roku 2022, niemal 4 miliony maszyn uporczywie pracowało w różnorodnych sektorach przemysłu.

Dane IFR pokazują również, że Azja jest kontynentem z najbardziej zaawansowaną automatyzacją produkcji. Ciekawe jest to, że na liście czterech krajów o najwyższym poziomie automatyzacji, aż trzy to kraje azjatyckie.

Raport World Robotics opublikowany przez Międzynarodową Federację Robotyki podaje, że w ciągu zaledwie jednego roku – 2022, na całym świecie zainstalowano rekordową liczbę 553 tysięcy robotów przemysłowych. Dzięki temu ogólna liczba tych maszyn wzrosła do prawie 4 milionów na koniec 2022 roku.