Euro 2024: Zabezpieczenia przed meczem Serbia – Anglia. Wymóg zdeponowania paszportów dla 1600 kibiców

Podczas zbliżającego się meczu Euro 2024 pomiędzy Serbią a Anglią, który odbędzie się w niemieckim mieście Gelsenkirchen, służby porządkowe przewidują zwiększone ryzyko zamachów. Szacuje się, że 500 chuliganów z Bałkanów planuje wywołać zamieszki. W odpowiedzi na to, jak poinformował „The Guardian”, ponad 1600 angielskich fanów zostało zobowiązanych do oddania swoich paszportów na czas trwania meczu.

Peter Both, szef policji w Gelsenkirchen, stwierdził publicznie, że ich celem jest przechwycenie serbskich chuliganów zanim dojdzie do konfrontacji z angielskimi kibicami na terenie tego zachodnioniemieckiego miasta.

Przewiduje się, że na mecz przybędzie około 40 tysięcy kibiców z Anglii i między 5 a 8 tysięcy fanów z Serbii. Z powodu potencjalnego ryzyka, UEFA po konsultacjach z policją Niemiec, Serbii i Wielkiej Brytanii, uznało ten mecz za spotkanie o podwyższonym ryzyku. Na miejscu będzie stacjonować ponad tysiąc niemieckich funkcjonariuszy, którzy będą wspierać specjalną jednostkę do walki z zamieszkami. Nie przewiduje się jednak użycia armatek wodnych.

Od 4 czerwca do finału 14 lipca, co najmniej 1600 fanów angielskiej drużyny z zakazem wstępu na mecze zostało zmuszonych do zdeponowania swoich paszportów. Pomimo tych środków, służby porządkowe spodziewają się, że kilkoro z nich pojawi się w Gelsenkirchen. Both podkreślił, że koordynacja działań z serbską policją nie przebiegła tak gładko jak ze stroną brytyjską, ale mimo to uznano ją za dostateczną.

Kibiców, którzy nie będą mogli wejść na stadion Veltins-Arena, zachęcono do skorzystania z bezpłatnej komunikacji wahadłowej do strefy kibica na torze wyścigowym Trabrennbahn. Organizatorzy Euro 2024 są również świadomi ryzyka ataku terrorystycznego lub prowokacji ze strony Rosji. W dniu meczu w Gelsenkirchen obowiązuje całkowity zakaz korzystania z dronów. Policja posiada system zdolny do neutralizowania każdego bezzałogowego statku powietrznego.

Niedziela o godzinie 21:00 to moment, w którym zespół Anglii spotka się na boisku z reprezentacją Serbii na Veltins Arena, stadionie służącym jako dom dla lokalnej drużyny 2. Bundesligi – Schalke.