Donald Tusk sugeruje Radosława Sikorskiego na nowe stanowisko unijnego komisarza ds. obronności

Zgodnie z informacjami, Komisja Europejska ma zamiar utworzyć stanowisko unijnego komisarza odpowiedzialnego za sprawy obronności. Na temat tej kwestii wypowiedział się polski premier Donald Tusk, który stwierdził, że mogłoby to być atrakcyjne posunięcie dla obecnego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Podczas swojej wizyty we Waszyngtonie w ostatni wtorek, Tusk udzielił wywiadu dla TVP1. W trakcie rozmowy poruszono kwestię potencjalnego awansu Radosława Sikorskiego na pozycję komisarza ds. obronności. Premier wyraził pogląd, że jeżeli nowe stanowisko miałoby rzeczywiście przyczynić się do zwiększenia siły Europy i dostarczyć jej nowych narzędzi, to Sikorski oraz Polska mogliby z zainteresowaniem przyjąć taką propozycję.

Choć Tusk podkreślił, że chciałby kontynuować współpracę z Sikorskim w ramach rządu, przyznał, że istnieje możliwość, iż minister mógłby być bardziej efektywny pełniąc rolę na szczeblu europejskim. Jednakże, na tę chwilę to są jedynie spekulacje, a ostateczne decyzje zapadną dopiero za kilka miesięcy.

Pod koniec lutego przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że nowy komisarz ds. obronności i bezpieczeństwa będzie odpowiedzialny m.in. za sektor przemysłu obronnego w UE, badania i rozwój, a także kwestie bezpieczeństwa w szerszym kontekście. Aktualnie w składzie Komisji Europejskiej nie ma osoby pełniącej te funkcje. Jednakże, ze względu na aktualne wyzwania związane z konfliktem na Ukrainie, pojawił się pomysł na utworzenie takiej pozycji w przyszłej Komisji Europejskiej.