Co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim podczas urlopu?

Możemy doświadczyć problemów zdrowotnych w każdym miejscu i czasie – zarówno podczas rutynowego dnia w domu, jak i podczas wypoczynku na urlopie. Na tej podstawie, przed wyjazdem na upragnione wakacje, warto zaznajomić się z niezbędnymi informacjami dotyczącymi procedur medycznych oraz praw pracowniczych w przypadku wystąpienia choroby lub kontuzji.

Sezon wakacyjny jest już tuż za rogiem, a dobra pogoda stanowi doskonały pretekst do zaplanowania urlopu. Ale ważne jest, aby pamiętać, że nawet podczas urlopu mamy prawo skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Jeżeli taka potrzeba by się pojawiła, powinniśmy poinformować lekarza o adresie, pod którym będziemy przebywać w czasie choroby. W przeciwnym razie, na nasze zwolnienie trafi adres zgłoszony wcześniej przez nas do pracodawcy.

A co w sytuacji, kiedy zachorujemy tuż przed rozpoczęciem urlopu? W takim przypadku naszym obowiązkiem jest jak najszybsze zawiadomienie pracodawcy o zaistniałej sytuacji. Następnie pracodawca ma prawo, ale również obowiązek przesunięcia terminu naszego urlopu.

Jeśli natomiast zachorujemy podczas trwającego już urlopu i otrzymamy zwolnienie lekarskie, nasz urlop zostanie automatycznie przerwany. Pozostałą część urlopu będziemy mogli wykorzystać w późniejszym terminie, dogodnym dla obu stron – pracownika i pracodawcy. To szczególnie ważne do zapamiętania, jeśli planujesz skorzystać z tzw. „wczasów pod gruszą”.

Podczas korzystania ze zwolnienia lekarskiego pracownik zachowuje prawo do 80% swojego wynagrodzenia. Jeśli jednak zwolnienie dotyczy ciąży, zasiłek chorobowy wynosi 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Dodatkowo, niektóre przepisy prawa pracy u poszczególnych pracodawców mogą przewidywać wyższe wynagrodzenie za czas choroby.