85-lecie Nocy Kryształowej: Przypomnienie o Zbrodniach Narodowosocjalizmu na Bramie Brandenburskiej

Upłynęło 85 lat od makabrycznej Nocy Kryształowej, zorganizowanego przez niemieckie władze państwowe pogromu Żydów, który miał miejsce niespełna wiek temu, w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku. W czwartek, 9 listopada br., upamiętniając tę tragiczną datę, niemieckie władze zaprezentowały na Bramie Brandenburskiej napis „Nie wieder ist jetzt” oraz Gwiazdę Dawida.

Tamte wydarzenia, które rozegrały się w noc z 9 na 10 listopada 1938 roku, były prawdziwym koszmarem dla ludności żydowskiej, gdyż właśnie wtedy narodowosocjaliści przystąpili do planowanego pogromu. W wyniku tego znanego jako Noc Kryształową pogromu, setki synagog na terenie całych Niemiec zostały spalone.

Szlak zniszczeń objął również cmentarze żydowskie, sklepy oraz domy należące do Żydów. W tamtej straszliwej nocy zgubiło życie około stu Żydów. Niestety, nie była to koniec ich cierpień – niebawem po tamtych wydarzeniach, ponad dwadzieścia tysięcy osób tej narodowości zostało umieszczonych w obozach koncentracyjnych.

W związku z 85. rocznicą Nocy Kryształowej, na Bramie Brandenburskiej pojawił się napis „Nie wieder ist jetzt” („Nigdy więcej jest teraz”), którego celem było przypomnienie o tych tragicznych wydarzeniach. Wraz z nim wyświetlona została Gwiazda Dawida.

Za tę formę upamiętnienia odpowiadał burmistrz Berlina, Kai Wegner z CDU. W swojej wypowiedzi dla portalu „rbb24.de” podkreślił, że: „Żydzi muszą być bezpieczni w naszym kraju. I nie są sami. Taką obietnicę składa cały Senat Berlina”. Polityk zaapelował również do społeczeństwa o moralną odwagę i stawianie oporu antysemityzmowi.