Wrzesień jest miesiącem, kiedy można usłyszeć donośne i niepowtarzalne odgłosy śpiewu jeleni. Ten czas oznacza początek rykowiska – okresu godowego jeleni. Od połowy września, zarówno tuż przed zmierzchem, jak i o brzasku, można dostrzec samce w stanie godowym, które wydają długie lamenty i ryczą, a ich rogi uderzają o drzewa – jest to niewątpliwie znak, że rozpoczęło się rykowisko.
Najczęściej ryk godowy jelenia można usłyszeć na początku dnia lub późnym wieczorem. Zdarza się jednak, że turyści mylą go z rykiem niedźwiedzia. Jelenie podczas rykowiska emitują różnorodne dźwięki miłosne, które różnią się w zależności od tego, czy są to młode byki poszukujące samicy, starsze byki, byki stadne czy byki wyzywające swojego przeciwnika do walki.
W trakcie rykowiska byk gromadzi wokół siebie grupę samic, zwaną chmarą, o którą musi walczyć z konkurencją. W rykowisku uczestniczą tylko silne samce zdolne do prokreacji. Niestety, niektóre z nich nie przetrwają tego okresu godowego. Na szczęście, walki są rzadkością, ponieważ potężny ryk silnego byka zazwyczaj utrzymuje słabszych rywali na dystans.
Co ciekawe, podczas rykowiska zwierzęta tracą około 30% swojej masy ciała. Dlaczego? Byki „żyją” głównie miłością, a swoje zapasy energii uzupełniają przede wszystkim poprzez picie wody.
Oprócz wydawania dźwięków, ważnym aspektem rykowiska jest też zapach i prezencja. To jest czas, gdy jelenie prezentują się w pełnej okazałości ze swoimi nowymi rogami. Starszy jeleń ma więcej odrostków na rogach.
Rykowisko trwa cztery tygodnie. W pierwszej połowie października kończą się głośne występy majestatycznych jeleni.