Podążanie tropem tajemnic archipelagu Cyklad jest niczym odbywanie ekscytującej wyprawy do źródeł mitologii greckiej. To właśnie tam swoje siedziby mieli bogowie tacy jak Apollo, Posejdon i Dionizos, a także liczne postacie z mitów pełnych heroizmu. Legenda głosi, że kształt Cyklad jest wynikiem działań Posejdona, boga rządzącego oceanami, który za karę dla nieposłusznych nimf, przekształcił je jednym machnięciem ręki w archipelag znany obecnie jako Cyklady.
Cyklady, które są otoczone przez Morze Egejskie, tętnią historią. Nazwa tego morza wywodzi się od imienia króla Egeusza – ojca Tezeusza, który wyruszył na Krete by stawić czoła Minotaurowi. Umówili się oni na znak zwycięstwa: jeżeli Tezeusz pokonuje stworzenie, na powracającym statku powinien być podniesiony czerwony żagiel, natomiast w przypadku porażki – czarny. Tezeusz jednak zapomniał o umowie i nie zmienił żagli po swoim triumfie, co zrozpaczony ojciec potraktował jako zły omen i skoczył do morza, które od tamtej pory nazywane jest Egejskim.
Pierwszym przystankiem na naszej mitologicznej trasie jest Mykonos. Ta wyspa prawdopodobnie zawdzięcza swoją nazwę królowi Mykonosowi, który jest postacią z mitologii greckiej. Miejsce to jest znane z bitwy pomiędzy Zeusem a tytanami, która – według legendy – miała się tam odbyć. Na wyspie dostrzegalne są rozsiane kamienie i skały, które niektórzy uważają za pozostałości po tytanach.
Do największej z wysp w archipelagu Cyklad – Naxosu – prowadzi nasza następna ścieżka. Miejsce to słynie ze swojej historii, unikalnej architektury oraz związków z mitologią grecką. Dionizos, bóg winorośli, obdarzył tę wyspę żyznymi glebami, podziwiając jej urodę. To tutaj dorastał Zeus, ukrywając się przed gniewem swego ojca Kronosa, a Tezeusz wybrał Naxos jako miejsce schronienia dla Ariadny po zwycięstwie nad Minotaurem. Nazwa „Naxos” wywodzi się prawdopodobnie od imienia Noxosa, syna Polemona i bohatera mitologicznego, który zasiedlił wyspę osadnikami z Azji Mniejszej. Legenda głosi też, że Naxos był synem Apolla, a inne opowieści mówią o Ariadnie, którą Tezeusz porzucił na Naxos. W pobliżu tej wyspy Posejdon po raz pierwszy ujrzał i uprowadził swoją przyszłą żonę, boginię morza – Amphitritę.