Obowiązkowe odśnieżanie dachów – nadzór budowlany i straż pożarna przypominają o surowych karnych konsekwencjach

W związku z obowiązkiem, który ciąży na administratorach nieruchomości, o jaki przypominają zarówno funkcjonariusze straży pożarnej jak i inspektorzy nadzoru budowlanego, zaczęły się regularne kontrole. Nieprzestrzeganie tego obowiązku może skutkować nie tylko wysokimi karami, ale również utratą zdrowia, a nawet życia przypadkowego przechodnia. Obowiązek ten polega na odpowiednim odśnieżeniu dachów budynków oraz usunięciu sopli lodowych i nawisów śniegowych.

W ostatnich dniach na terytorium całego kraju obserwowane były znaczne opady śniegu. Skutkiem tego jest pojawienie się grubych warstw śniegu na wielu dachach. To właśnie osoby zarządzające budynkami są odpowiedzialne za usuwanie nadmiaru pokrywy śnieżnej według przepisów prawa.

Inspektorzy nadzoru budowlanego i strażacy apelują do zarządców nieruchomości o niezwłoczne usunięcie śniegu z dachów. Potrzebny jest również monitoring oraz interwencja w przypadku wystąpienia innych potencjalnych zagrożeń dla przechodniów, takich jak sopel lodu zwisający na linii elewacji lub nawisy śniegu i lodu. Takie zjawiska mogą przyczynić się do poważnych obrażeń u przypadkowych przechodniów lub w skrajnych przypadkach nawet prowadzić do ich śmierci.