Nowe warianty COVID-19 uderzają inaczej: Poznaj charakterystyczny objaw widoczny w oczach

Badacze z całego świata koncentrują swoje wysiłki na analizie dwóch nowo odkrytych odmian koronawirusa, HV.1 i JN.1, dążąc do zrozumienia ich unikalnych cech oraz mechanizmów transmisji. Już teraz stwierdzili, że jednym z najbardziej wyraźnych symptomów infekcji tymi wariantami jest problematyczne oddziaływanie na oczy.

Dr Bruno Silvester Lopes, ekspert w dziedzinie mikrobiologii z Uniwersytetu Teesside, podkreśla, że mimo różnic między poszczególnymi wariantami COVID-19, wiele ich objawów jest bardzo podobnych. Dotychczas Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wśród mniej typowych symptomów infekcji COVID-19 wymieniała podrażnienie oczu. Jednak dr Lopes zwraca naszą uwagę na fakt, że to właśnie zaczerwienione, łzawiące, spuchnięte lub swędzące oczy mogą świadczyć o zakażeniu nowymi odmianami wirusa.

Potwierdzono to szczególnie w przypadku subwariantu Omicrona – JN.1, który dominował w omawianym roku 2022. Ten konkretny wariant, po raz pierwszy zauważony w Luksemburgu, obecnie jest monitorowany także na terenie Wielkiej Brytanii, pozostałej części Europy oraz Stanów Zjednoczonych.

Dr Lopes podkreśla, że wariant JN.1 cechują unikalne mutacje, które mogą wpływać na zdolność wirusa do unikania odpowiedzi immunologicznej organizmu człowieka. Niektóre modyfikacje genetyczne w subwariancie JN.1 sugerują również większą efektywność zakażania komórek i rozprzestrzeniania się wirusa w organizmie, szybsze namnażanie oraz słabsze wykrywanie przez limfocyty T i trudności w neutralizacji przez przeciwciała.

Poznanie tych mechanizmów jest niezbędne do opracowania efektywnych strategii obrony przed wirusem i jego ewoluującymi odmianami.

Jeśli u kogoś wystąpią objawy COVID-19, takie jak gorączka, ból głowy, katar, zaczerwienienie oczu czy zmęczenie, powinien natychmiast wykonać test na obecność wirusa. Zaleca się również utrzymanie dobrej wentylacji pomieszczeń, częste i dokładne mycie rąk oraz izolację domową przez minimum pięć dni. Powinniśmy także rozważyć noszenie maseczek, zwłaszcza gdy jesteśmy w towarzystwie innych osób, nawet jeśli tylko podejrzewamy u siebie zwykłe przeziębienie.