Katastrofa naturalna w Chinach: osunięcia ziemi, które przyniosły śmierć i zniszczenie

Media państwowe w Chinach poinformowały o tragicznych skutkach osunięcia ziemi, które nastąpiło w górskim obszarze prefektury Huaihua, położonej w środkowej części kraju. Do katastrofy doszło w niedzielę, a bilans ofiar jest ciężki – co najmniej pięć osób straciło życie. Trwa intensywne poszukiwanie trzech zaginionych mieszkańców.

Niedzielne wydarzenie miało miejsce o godzinie 4:30 czasu lokalnego (22:30 czasu polskiego). Cztery domy w wiosce Yushi zostały doszczętnie zniszczone przez osuwającą się masę ziemi. Prace służb ratowniczych nadal trwają – trzy osoby są poszukiwane, natomiast pozostali mieszkańcy zostali ewakuowani do bezpiecznej strefy.

Poza tragedią w Yushi, państwowe media donosiły również o kolejnym zgonie i jednej zaginionej osobie w innej wiosce, Wuqiangxi, która również znajduje się na terenie prefektury Huaihua. Na tym obszarze w piątek i sobotę wystąpiły niezwykle silne opady deszczu, których suma wyniosła 399,1 mm, bijąc tym samym rekord jednodniowych opadów.

W związku z sytuacją pogodową, Chińska Administracja Meteorologiczna (CMA) podniosła w niedzielę stopień gotowości na ulewne deszcze z III na II. W czterostopniowej skali, gdzie poziom I oznacza najwyższy stopień zagrożenia, jest to poważna interwencja. CMA dodatkowo wydała drugi co do wysokości (pomarańczowy) alert przewidujący intensywne opady w 11 z 22 prowincji kraju, przede wszystkim na południu i wschodzie Chin. Prognozowana suma opadów, które mogą być dodatkowo nasilone przez wyładowania atmosferyczne i grad, ma wynieść 70 mm.

Od 9 czerwca południowe i południowo-wschodnie regiony Chin zmaga się z ulewnymi deszczami, które wywołały powodzie i liczne osunięcia ziemi. W jeszcze innym raporcie medialnym dotyczącym prowincji Guangdong, informowano o śmierci co najmniej 47 osób w wyniku niszczycielskiej siły tych fenomenów pogodowych.