Jak wygląda nowy format Ligi Mistrzów?

Liga Mistrzów, od lat będąca jednym z najbardziej prestiżowych turniejów piłkarskich na świecie, przechodzi największą transformację od dwudziestu lat. Od sezonu 2024/2025 wprowadzony zostanie zupełnie nowy format rozgrywek, który ma na celu uczynienie ligi bardziej konkurencyjną i interesującą dla kibiców. To nie są jedynie kosmetyczne zmiany, ale prawdziwa rewolucja, która z pewnością wpłynie na dynamikę turnieju. Poniżej przedstawiamy główne cechy nowego formatu Ligi Mistrzów.

Rozszerzenie i Nowa Struktura Rozgrywek

Nowy format Ligi Mistrzów przewiduje rozszerzenie liczby drużyn uczestniczących w rozgrywkach z 32 do 36. Najistotniejszą zmianą jest jednak zrezygnowanie z dotychczasowego podziału na grupy na rzecz jednej, zbiorczej ligi. W ramach tej ligi, każda z drużyn rozegra łącznie osiem spotkań – cztery u siebie i cztery na wyjazdach. Wybrane zostaną one poprzez losowanie, które zdecyduje o ośmiu przeciwnikach, z którymi każda drużyna zmierzy się w fazie ligowej. Taki format ma zapewnić większą różnorodność meczów i dać szansę na bezpośrednie starcia zespołów, które w poprzednich edycjach mogły się spotkać dopiero w późniejszych fazach turnieju.

System Losowań i Faza Pucharowa

Znaczącą innowacją jest wprowadzenie nowego systemu losowań, gdzie tradycyjne losowanie kulek zostanie częściowo zastąpione przez komputer. To rozwiązanie ma na celu usprawnienie procesu, który w nowym formacie wymagałby użycia aż 900 kulek, znacząco wydłużając czas losowania. Co więcej, po fazie ligowej, osiem najlepszych drużyn awansuje bezpośrednio do 1/8 finału.

Zespoły z miejsc 9-16 zmierzą się z rywalami z miejsc 17-24 w barażach, które zadecydują o awansie do fazy pucharowej. Warto zaznaczyć, że w tej fazie rozgrywek zostaną zachowane losowania, ale rozstawienia będą miały miejsce również w losowaniach ćwierć i półfinałów. Bieżące informacje o poszczególnych meczach w ramach tego turnieju można znaleźć na stronie https://blog.etoto.pl/.

Wpływ na rywalizację i kibiców

Nowy format Ligi Mistrzów ma na celu nie tylko zwiększenie liczby meczów i drużyn, ale także podniesienie poziomu rywalizacji. Brak podziału na grupy oraz możliwość bezpośredniego starcia najlepszych drużyn dopiero w finale to szansa na jeszcze więcej emocjonujących meczów. Dla kibiców oznacza to nie tylko więcej piłkarskich emocji, ale i szerszą gamę rywalizacji między drużynami z różnych lig, co może przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności oglądania rozgrywek. Wprowadzenie komputera do losowania może również wywołać dyskusje na temat transparentności i uczciwości tego procesu.