Fernando Santos, były trener polskich "Orłów", znalazł nowe zatrudnienie jako szkoleniowiec drużyny narodowej Azerbejdżanu

Portugalski trener piłki nożnej Fernando Santos doskonale pamięta swoje burzliwe odejście zarówno od reprezentacji Polski, jak i klubu Besiktas Stambuł. Pomimo tych niepowodzeń, nie pozostał bez pracy dłużej niż kilka miesięcy. Aktualnie pełni on rolę selekcjonera w reprezentacji Azerbejdżanu.

Decyzja o powierzeniu tej roli Santoso została podjęta przez Zarząd Azerbejdżańskiego Związku Piłki Nożnej na posiedzeniu online, które odbyło się 3 czerwca. Publicznie informacja ta została ogłoszona dziewięć dni później. W swoim uzasadnieniu, działacze podkreślili bogate doświadczenie Santoso jako jednego z najbardziej znanych na świecie ekspertów piłkarskich oraz jego zawodowe osiągnięcia, w tym zdobycie mistrzostwa Europy z reprezentacją Portugalii.

Pierwszym celem nowego selekcjonera będzie sukces w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy 2028 i awans jego drużyny do turnieju finałowego, który odbędzie się w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Przygoda Santoso z Besiktasem Stambuł rozpoczęła się w styczniu, a zakończyła 15 kwietnia po remisie 1:1 z Samsunsporem. Podczas swojego krótkiego pobytu w Turcji, drużyna pod jego kierownictwem rozegrała czternaście spotkań ligowych, odnosząc pięć zwycięstw, tyle samo porażek i cztery remisy. Mimo że miał pracować do 2025 roku, obie strony doszły do porozumienia w sprawie rozwiązania umowy. Santos otrzymał w sumie 500 tys. euro, które są mu wypłacane od maja w pięciu ratach.

Santos sprawował funkcję selekcjonera reprezentacji Polski od końca stycznia do września 2023 roku. Jego współpraca z PZPN została zakończona za porozumieniem stron po przegranej z Albanią w kwalifikacjach Euro 2024. Polska zakwalifikowała się na te mistrzostwa dopiero po marcowych meczach barażowych pod kierownictwem trenera Michała Probierza.

Przed przyjęciem stanowiska w Polsce, Santos trenował reprezentacje Grecji (2010-2014) oraz Portugalii (2014-2022). Pracował również w najważniejszych klubach Grecji: AEK Ateny, Panathinaikosie Ateny, PAOK Saloniki oraz w Portugalii: FC Porto, Benfice Lizbona, Sportingu Lizbona. Najbardziej znane osiągnięcia Santoso to złoty medal Mistrzostw Europy 2016 i zwycięstwo w pierwszej edycji Ligi Narodów (2018/19) z reprezentacją Portugalii. Ponadto, z reprezentacją Grecji doszedł do ćwierćfinału Mistrzostw Europy 2012.