Europoseł Krzysztof Brejza zgłasza do Prokuratury Krajowej przypadek potencjalnej inwigilacji Mateusza Morawieckiego za pomocą Pegasusa

Do Prokuratury Krajowej trafiło zawiadomienie złożone przez europosła Krzysztofa Brejzę. Wspomniane zawiadomienie dotyczy ewentualnego przestępstwa, które ujawniło radio RMF FM. Chodzi dokładnie o przypuszczalne wykorzystanie szpiegowskiej cyberbroni Pegasus przeciwko Mateuszowi Morawieckiemu, byłem premierowi Polski.

Brezja poinformował o złożonym zawiadomieniu na jednej z platform społecznościowych, zaznaczając swoją prośbę o przesłuchanie postaci kluczowych dla tej sytuacji. Wśród wymienionych przez niego osób znaleźli się Jarosław Kaczyński i Mariusz Kamiński, a także inni.

Z treści złożonego przez Brejzę zawiadomienia wynika, że może mieć miejsce poważne przestępstwo mające negatywne skutki zarówno dla Rzeczpospolitej Polskiej, jak i dla samego Mateusza Morawieckiego. Zdaniem europosła, Morawiecki mógł być inwigilowany przez okres półtora roku za sprawą oprogramowania Pegasus podczas pełnienia funkcji premiera RP.

Europoseł zwrócił się również do Prokuratury Krajowej z prośbą o przeprowadzenie przesłuchań osób związanych z tą sprawą. Wśród nich znajdują się prezes PiS Jarosław Kaczyński, były minister MSWiA i były koordynator służb specjalnych – Mariusz Kamiński, oraz były minister sprawiedliwości i prokurator generalny – Zbigniew Ziobro.

Brezja jest zdania, że niezwłoczne zweryfikowanie tej informacji przez prokuraturę jest konieczne. Jeśli okazałoby się, że doniesienia są prawdziwe, sytuacja ta byłaby bez precedensu w historii wolnej Polski i nieakceptowalna w każdym demokratycznym kraju. Inwigilacja premiera RP przez służby specjalne sugerowałaby wykorzystanie tych służb do prowadzenia walki frakcyjnej w ramach PiS za pomocą nielegalnych instrumentów.