Długotrwałe uszkodzenie mózgu po przebytym Covid-19: Porównywalne do dwudziestoletniego starzenia, mówi Dr Grzesiowski

Od dłuższego czasu naukowcy analizują różnorodne skutki zakażenia koronawirusem, wśród których jednym z najbardziej niepokojących jest tzw. mgła mózgowa. Ten stan charakteryzuje się utrudnieniami w procesach myślowych i obecny jest u pacjentów, którzy długo po zakończeniu infekcji nadal odczuwają skutki choroby, znanego jako „long covid”. Zgodnie z najnowszymi danymi, może ona dotyczyć nawet 46% osób walczących z tą postacią choroby.

Niedawno dr Paweł Grzesiowski, członek Naczelnej Rady Lekarskiej odpowiedzialny za walkę z Covid-19, podzielił się swoimi przemyśleniami na temat tej kwestii na platformie internetowej X. Wyjaśnił, że najnowsze badania wskazują na to, że mgła mózgowa może wynikać z powirusowych uszkodzeń mózgu. Dodatkowo, jak wynika z badań, takie problemy są równoznaczne z dwudziestoletnim starzeniem się tego organu.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Liverpoolu sugeruje, że mgła mózgowa może być wynikiem wirusowego uszkodzenia mózgu. Efektem tego zjawiska mogą być trudności z funkcjami poznawczymi oraz problemy psychiczne utrzymujące się przez długi czas.

W ramach badania naukowcy przeanalizowali dane 351 pacjentów hospitalizowanych z powodu ciężkich objawów Covid-19, którzy nawet rok po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 nadal wykazywali oznaki uszkodzenia mózgu. Obserwacje oparto na serii testów poznawczych, zgłoszonych przez pacjentów objawach, skanach mózgu i biomarkerach.

Wnioski wyciągnięte przez autorów badania wskazały, że uczestnicy badania mieli trudności z precyzyjnym i szybkim rozwiązywaniem zagadek umysłowych. Ponadto, u wielu z nich stwierdzono co najmniej jedno zaburzenie psychiczne, w tym depresję, stany lękowe lub zespół stresu pourazowego.

Zgodnie z badaniem, efekty uszkodzeń mózgu obserwowane u pacjentów z Covid-19 można porównać do procesu dwudziestoletniego starzenia się mózgu. Główny autor badania, Benedict Michael, dyrektor Laboratorium Neuronauki Zakażeń na Uniwersytecie w Liverpoolu, stwierdził: „Odkryliśmy poważne deficyty w zakresie funkcji poznawczych. Nasze obserwacje potwierdzają, że problemy poznawcze i pamięciowe, zgłaszane przez pacjentów, są powiązane ze zmianami neuroanatomicznymi w mózgu.”

Naukowcy nie są jednoznaczni co do przyczyn uszkodzeń mózgu związanych z Covid-19. Sugerują, że mogą one wynikać z niedoboru tlenu w mózgu, szczególnie u pacjentów wymagających hospitalizacji i podłączenia do respiratora. Istnieje także teoria, według której atrofia (zmniejszenie objętości) istoty szarej mózgu może być spowodowana procesem zapalnym, wynikającym ze zwiększonej reakcji immunologicznej, a nie bezpośrednim działaniem wirusa.